Mi zökkenthetne ki minket a hosszú utak monotonsága alól, mikor már minden utcakő egyformának tűnik? Mit szólnának egy kis testmozgáshoz?
A monotonság nagy veszélyeket rejt magában az autóvezetés közben. Az úgynevezett pillanatnyi alvás közúti balesetek negyedének okozójaként szerepel a statisztikákban. Az égő szem érzését, a szűkre összehunyorított szemhéjak és a fejcsuklás élményét bizonyára mindannyian átéltük már. Hogy mi okozza ezt a kikapcsolási állapotot, általánosságban tudjuk - a fáradtság.
De mi történik az agyban, ami ezt pillanatnyi kábultságot közvetlenül kiváltja?
Tudósok vizsgálták a folyamatot, ahol is az agy extrém módon csökkenő, észlelő és reakcióképességéről számoltak be. A pontos mechanizmus nem ismert, annyi azonban biztos, hogy a legveszélyesebb időszak hajnali 2 és 5 óra közé esik. Az agy működése lelassul, a szem becsukódik vagy előfordulhat az úgynevezett éber álmodás is. Mivel a következmények nagyon komolyak lehetnek legcélszerűbb az állapotot megelőznünk.
Hosszabb távú autóvezetés előtt kerüljük a nehéz ételeket és fogyasszunk elegendő mennyiségű folyadékot. Kipihent állapotban sokkal jobb teljesítményre vagyunk képesek. Biztosítsunk megfelelő szellőzést az autóban.
Ha még nincsenek tüneteink?
Rákoncentrálhatunk a megelőzésre, kihasználhatunk minden egyes piros lámpát. várakozás közben egy kis mozgás, de bizonyos gyakorlatokat közvetlenül vezetés alatt is végezhetünk.
Ha jönnek a tünetek?
A fő szabály, hogy első a biztonság. A lényeg a vérkeringés felpezsdítése, szinten tartása, az izomgörcsök elkerülése, hisz hosszú ideig ugyanolyan pozícióban ülve értelemszerűen mindenünk elfárad, begörcsöl, zsibbad. Gyors egymásutánban következő, váltott izomfeszítésekkel, lazításokkal, nyújtásokkal egy úgynevezett pumpafunkción keresztül gyorsíthatjuk izmaink vérellátását, miáltal frissebbnek érezhetjük magunkat.
És ha mégis?
Tartsunk szünetet. A tűréshatáraink egyénenként változóak. Míg egyikünk 6 órát is vezet egyben minden gond nélkül, addig másnak az egy óra is megterhelő. Általánosságban 2 óránként 15-20 perc a javallott szünetidő. Hallgassunk a belső óránkra és ha jelez, álljunk meg, szálljunk ki az autóból, levegőzzünk, mozogjunk, kapcsolódjunk ki. A monotonság megtörésével vérkeringésünk újra felpezsdül és a figyelmünk újra a régivé válik.
Gyógytornagyakorlatok autóvezetés közben:
• felfelé nyújtózás fejjel, kilégzés közben
• fej hátrafelé, a fejtámlába szorítása
• fej oldalra döntése, ellenkező oldali váll lehúzása
• vállkörzések hátra, előre
• vállak hátrahúzása egyszerre és váltva is
• hát gömbölyítése, egyenesítése, hát különböző részeinek a háttámlába szorítása (felső, középső, alsó)
• karral a kormány előretolása (széthúzása)
• farizom feszítés-lazítás
• comb össze- és szét felé feszítése
• bal lábbal lábujjhegyre állás
• gátizom gyakorlatok