Térd keresztszalag sérülés

A térdízület szervezetünk legnagyobb és legbonyolultabb ízülete, mozgásának iránya és mértéke viszont elég korlátozott. A térd fő mozgása a hajlítás (flexio) és nyújtás (extensio).

Az ízület felszínére járáskor, mozgáskor nagy erők hatnak, a stabilitást a bonyolult lefutású és működésű, rendkívül erős szalagok, az elülső és hátsó keresztszalag, valamint a belső és külső oldalszalag adja.

A keresztszalagok károsodását olykor „húzódásként” említik. Az elülső keresztszalag (LCA) sokkal sérülékenyebb, mint a hátsó keresztszalag (LCP). A térdízületi szalagrendszer általában különböző sporttevékenységek következtében sérül.

Az elülső keresztszalag a térdízület forgó irányú, illetve az elülső stabilitásában játszik szerepet. Többnyire a lábszár kicsavarodásával, valamint a térd oldalirányú kimozdulásával nyúlik meg vagy szakad el, míg a hátsó keresztszalag túlnyomóan közvetlen, külső behatásra károsodik, például direkt ütésre elölről a sípcsont feje például focilabda ütésétől vagy közlekedési balesetnél.

Sérülés közben erős pattanó hang hallható, erős fájdalom jelentkezik, majd perceken belül vagy néhány óra alatt az ízület fokozatosan megduzzad. Ennek következtében a térd instabillá válik amikor a beteg kísérletet tesz, hogy ráálljon, illetve mozgáskorlátozottság alakulhat ki.

Sérülést követően az orvos alapos vizsgálata elengedhetetlen, feladata a konzervatív vagy műtéti kezelés eldöntése és az operáció idejének meghatározása a fizikális vizsgálat, stabilitási tesztek, röntgenfelvétel, valamint az MRI- vizsgálat segítségével.

A konzervatív kezelés során a sérült térd felpocolása, jegelése, tehermentesítése, fáslizása után következik a korai aktív funkcionális kezelés ortézissel, merevítővel, vagy anélkül. Ilyenkor a sportterhelés nem ajánlott. Az elülső keresztszalagok részleges szakadása esetén a gyógytorna a környező izmok, combizmok erősítéséből, proprioceptív gyakorlatokból áll.

Az ízület belső, a meniscus, a csúszófelszínek sérüléseinek, a stabilizációs szalagok károsodásainak feltárása érdekében, illetve az elülső keresztszalag csonk resekciós kezelésére primeren arthroscopos vizsgálatot végeznek. A teljes elülső keresztszalag szakadáskor operációt javasolt, mely során a térdízület normális stabilitásának és funkciójának helyreállítása, a járulékos károsodások és a következményes kopás, arthrosis megelőzése a cél. Ennek érdekében a szalag elszakadt végeit összevarrják vagy rekonstruálják, a szalagot a saját szalagdarabbal pótolják, a szervezetből áthelyezett saját ínnal (graft). A beteg gyógyulása során a legfontosabb tényező a 4-6 hónapon át tartó speciális gyógytorna, rehabilitáció, különös tekintettel a lehető legjobb funkció helyreállítására. Mivel a térdízület nélkülözhetetlen a helyváltoztatásunkhoz, járásunkhoz, kiemelkedően fontos a szakmailag korrekt gyógytorna terápia, valamint a páciens együttműködése a tréning során. A gyakorlatok során nem csak a térd körüli izomerősítés kerül előtérbe, hanem az úgynevezett funkcionális szemléletnek köszönhetően az jó ízületi működést segítő stabilizáció és egyensúlygyakorlatok is. A sikeres operációnak és a modern rehabilitációs szemléletnek köszönhetően a felépülést követően a beteg visszatérhet normál, hétköznapi életviteléhez, valamint jó eséllyel a sporthoz is.