Funkcióspecifikus fizioterápiás kezelési forma a medencealap -, záróizomdysfunkciók kezelésében.
A német származású Renate Tanzberger által kifejlesztett módszer a vizelet, és székletinkontinencia kezelésének új formáját hozta a terápiás lehetőségek sorába. A fizioterapeuta mintegy húszéves tapasztalatokra építve tűzte ki célul az eddigiektől eltérő szemléletmóddal történő gyógyítást. Ezzel az elsők között jött létre egy komplex fizioterápiás kezelés a gynekológiai, urológiai és proctológiai betegségek, mint pl. az inkontinencia kezelésére. Előadások, workshopok, továbbképző tanfolyamok Németországban, Svájcban és Ausztriában tették a módszert híressé. A kezelés témájának intim jellege miatt kiemelkedő áttörés volt az új terápia megjelenése, ami elsődleges szempontként tartja számon a terapeuta-páciens közötti nyílt kommunikációt, hiszen ez a medencealapi -, és záróizomzat funkcionális probléma okának kiderítésében és megfelelő terapizálásában központi szerepet játszik.
Az izomzat reaktiválás fázisában a módszer együtt dolgozik a test saját energiáival és ritmusával, felhasználva speciális ingereket, mint mentális és pszichés képességeket. A terápia során a medencealap különböző, mint pl.tartó, trampolin valamint zárófunkciói a megtanult konkrét mozgásvizualizálások vezetésével, valamint egy speciális légzéstechnika segítségével kerülnek gyakoroltatásra. Kiemelkedően fontos szerepet kap az automatizálási szándék, vagyis az eredeti funkcionális állapot visszaállítása a terápiában. E cél elérése érdekében használ olyan ingereket, pozíciókat, mozgáselemeket, amelyek a medencealapi izomfunkciót automatikusan kiváltják, erősítve ezzel az izomzat és az agy közötti “mikor kell összehúzódnom”- kapcsolat létrejöttét.
Fő cél a medencealap-, és záróizomfunkciók visszaállítása a vizelet és székletelvezetőrendszerre nézve, a kontinenciát biztosító izomzat reakciós képességének felépítésével. A terápia mind nőknél, férfiaknál, gyerekeknél egyaránt jól alkalmazható. A kórképek nagyon változatosak, veleszületett, szerzett és posztoperatív esetek kerülnek szóba a terápia kapcsán, mint például a vizelet-, és székletinkontinencia különböző formái, dysuria, urogenitalis descensus, obstipatio, detrusor-sphincter dyskoordinatio, stb. A gyakorlatok mind megelőző, mind terápiás célt szolgálnak, emellett fokozott hangsúlyt helyezve a mindennapi életbe való beépítés lehetőségére.
Jómagam németországi munkám során ismerkedtem meg a módszerrel, amelyet most már évek óta alkalmazok pácienseim körében. Az akkori továbbképzés mély benyomást tett rám felhívta a figyelmet arra,hogy milyen mélyen beleszólásunk lehet az emberi szervezet működésébe, ha azt a szervezet saját adottságainak segítségével tesszük. Az eddig “belső” izmoknak vélt struktúrák hirtelen érezhetővé váltak és új életre keltek. Az apró, szinte láthatatlan mozdulatok óriási érzéseket keltettek az eddig “elfelejtett” területeken. A módszerrel nem csak egy terápiás lehetőséggel tudtam bővíteni a szakmám adta lehetőségeket, hanem neki köszönhetően egyfajta más megközelítésből tudom nézni a szervezet működését, a mindennapi tevékenységeket. Olyan komplex látásmódot tanít meg, aminek segítségével apró trükkökkel, egyszerű megoldásokkal tudom könnyíteni pácienseim mindennapjait. Nemcsak azoknak ajánlom a továbbképzést akik speciálisan ezzel a területtel foglalkoznak, hanem azoknak is akik többet szeretnének megtudni szervezetünk belső összhangjáról, komplex működéséről.
Szakmai továbbképzés gyógytornászoknak:
http://www.viszenkft.hu