Jelenlegi kutatási eredmények
Napjainkban több tudományos vizsgálat mutat rá a mély hátizomzat gerincstabilizáló szerepének terápiában való fontosságára.
Egy ilyen irányú program eredményei szerint ezen izmok célzott tréningje segítségével a gerincpanaszok kiújulásának rizikója a terápia első évében 80 %-ról 30 %-ra csökkenthető. Az elsősorban mozgáskontrollért és stabilizációért felelős izmok fájdalomgátló funkciót is ellátnak. Ezért a gerinc megfelelő stabilizálását célzó terápiában kiemelt szerepet tölt be ezen apró izmok funkciójának javítása.
Egy dániai kutatócsoport vizsgálta egy többhetes reakciós tréning alkalmával az egyensúly és koordinációs gyakorlatok jelentőségét. A vizsgálatban 38 (19-19 vizsgálati és kontrollcsoport) egészséges felnőtt vett részt. A vizsgálati csoport résztvevői a 10 alkalommal történő fizioterápiás kezelés alkalmával különböző instabil felszíneken egyensúlygyakorlatokat végeztek. Tíz hét elteltével a kontrollcsoporttal való összehasonlításkor a kutatók pozitív eredményről számolhattak be. A vizsgálati csoport reakcióideje a kontrollcsoportéhoz képest egyértelműen csökkent.
A tréning alkalmazása a mély hátizomzat funkciójának javításán keresztül sokat segíthet a hirtelen fellépő, előre nem várt gerincterhelések redukálásában és a sérülések rizikójának csökkentésében. A napjainkban egyre gyakrabban előforduló gerincpanaszok kialakulásának és kiújulásának megelőzésében így az ilyen irányú gyakorlás döntő jelentőségű lehet.