Napjainkban az egyik legkedveltebb téli sport a síelés, mely szinte az összes izomcsoportot megmozgatja. A síelés, a mozgás sajátosságából adódóan rengeteg veszélyt is rejt.
A legtöbbször előforduló sísérülések az alsó végtagot érintik, ezek fele a térdízületi lágyrészek károsodása. Legtöbbször az elülső keresztszalag, a belső oldalszalag, a belső meniscus (porcsarló) károsodik előreesés, hátraesés és rotációs (csavarásos) trauma miatt. A leggyakoribb sísérülés, amikor eséskor a léc vagy a rosszul leoldott snowboard a térdet kifelé csavarja és X-láb irányába téríti el. A térd mozgatása fájdalmassá válik és az ízület környéke beduzzad. A térd kisebb nagyobb panaszokkal operáció nélkül is meggyógyul, de rossz mozdulatokra fájdalmas, instabil maradhat, esetleg mozgáselakadás alakulhat ki. Súlyosabb panaszoknál arthroscope-pal elvégezhető műtét szükséges. A könnyebb sísérülések közé tartoznak a húzódások, melyek az edzetlenség, és a nem megfelelő bemelegítés következtében keletkeznek. A panaszok enyhítésére átmeneti tehermentesítés, jegelés, rugalmas pólyázás szükséges. Törések és ficamok is gyakran előfordulnak a sípályákon. A csontok többnyire elmozdulnak, szerkezetük és vérellátásuk sérül, duzzanatok jönnek létre. A törések kezelése egyszerű esetben konzervatív, amely hosszabb-rövidebb ideig tartó gipsz viselését jelenti, de súlyosabb esetekben azonnali műtét szükséges.
Az összes sérülés 1/3- át kitevő felső végtagi károsodások a helytelen botozás vagy általában oldalra esés, rosszul sikerült védekező mozdulat következtében jöhetnek létre. A leggyakoribb a hüvelykujj ficam, aminek oka, hogy az esés elkerülése érdekében nagy erővel támaszkodunk a síbotra és a hüvelykujjunkat megrántva kicsavarodik kezünkből a bot. Ilyenkor duzzanat és fájdalom jelentkezik. A panaszok másnapra enyhülnek, de érdemes orvoshoz fordulni, mert sérülhetett a hüvelykujj alapízületét stabilizáló oldalszalag, ami csak műtéti úton korrigálható. A ritkábban előforduló felső végtagi sérülés a vállficam, ami többnyire oldalra esésnél jön létre. Igen nagy vállfájdalommal jár, a kart nem lehet mozgatni, illetve levetkőzve horpadást lehet látni a váll helyén. Röntgenfelvétel alapján a törés kizárásával, orvosi segítséggel a váll könnyen helyre tehető és általában 4-6 héten keresztül rögzítés szükséges.
A fával való ütközés, a nagy esés következtében tompa mellkasi és hasi sérüléseket is okozhat.
A fejsérülések ütközéses balesetek következtében alakulnak ki, melyek a sisak használatával elkerülhetőek, ezért ezek használata gyermekek és felnőttek számára is ajánlott. A törzs sérülései síelés közben viszonylag ritkán fordulnak elő, snowboard-osok körében gyakoribb. A fával való ütközés, a nagy esés következtében tompa mellkasi és hasi sérüléseket is okozhat.
A gerinc sérülései ellen a hátra szerelhető protektorok, gerincvédők védenek, de ezek használata még nem nagyon terjedt el.
A síbalesetek, a komolyabb sérülések megelőzhetőek megfelelő előkészületekkel. Fontos a megfelelő kondíció megszerzése előkészítő tréninggel, "sígimnasztikával", valamint az idejekorán elkezdett célzott izomerősítéssel, esési tréninggel.
A gyógytornász által vezetett speciális felkészítő tréningeknek köszönhetően csökkenthetjük a sérülések kockázatát és felhőtlenebbül élvezhetjük a síelés adta örömöket.