A lapos hát deformitás a legtöbb esetben a gerincferdülés kórkép kísérő jelensége, mely a csigolyák elfordulása miatt alakul ki a háti szakaszon. Bizonyos esetekben akár a háti ív teljes megszűnése is észlelhető. A deformitás jelentősége nem elhanyagolható, mivel egyrészt egy térszűkítő tényezőt jelent a mellkasban elhelyezkedő belső szervek számára, másrészt elősegítheti a gerincferdülés mértékének romlását.
Lapos hátról abban az esetben beszélünk, ha az oldalirányból megtekintett háti gerincszakasz normál görbületének mértéke csökken. Normál, fiziológiás esetben ez a görbület 20-40˚ (Cobb fok, mely álló oldalirányú röntgen felvételen mérhető) mértékű. Amennyiben ez az érték 20º alá csökken lapos hát deformitás áll fenn. Bár az esztétikai megjelenés egy felegyenesedett tartás érzetét kelti, hosszútávon a nem megfelelő tengelyű helyzete miatt a különböző testre ható erőket a gerinc nem tudja optimálisan „elnyelni”. Ennek következtében kisízületi fájdalom, illetve a gerinc bizonyos szakaszainak túlterhelése alakulhat ki.
A lapos hát deformitás a legtöbb esetben a gerincferdülés kórkép kísérő jelensége, mely a csigolyák elfordulása miatt alakul ki a háti szakaszon. Bizonyos esetekben akár a háti ív teljes megszűnése is észlelhető. A deformitás jelentősége nem elhanyagolható, mivel egyrészt egy térszűkítő tényezőt jelent a mellkasban elhelyezkedő belső szervek számára, másrészt elősegítheti a gerincferdülés mértékének romlását. Célzott gerincferdülés kezelés során mindenképp a korrigálandó elváltozások közé kell emelnünk a deformitást. Az általános hátizom erősítő gyakorlatok, illetve a gyógyúszás keretein belül végeztetett túlzott mennyiségű hátúszás nem megfelelőek a gerincferdülés háromdimenziós elváltozásának a korrigálására, a lapos hát deformitást a túlzott homorító komponensük miatt kifejezetten fokozhatják is.
A Schroth terápia keretein belül az előpozícionált, megtámasztott kiinduló helyzetekkel, a célzott légzés irányítással, valamint a kontrollált, megfelelő irányban végeztetett feszítésekkel tudjuk elsősorban elkerülni a lapos hát mértékének romlását. Ha a deformitás kifejezett mértékű szükséges a lapos hát gyakorlatok rendszeres végeztetése és beépítése a naponta alkalmazott feladatok körébe. Mivel nincs olyan izomcsoport, amely egyértelműen húzási irányának megfelelően korrigálni tudná az elváltozást, a gyógytornász részéről nagy kreativitásra van szükség, hogy megfelelően kialakított kiinduló helyzeteket és izomfeszítéseket végeztessen a pácienssel a probléma megoldására.