Korzett és a ruházat

A gerincferdülés konzervatív kezelésének része a rendszeresen végzett speciális háromdimenziós Schroth terápia mellett a korzett (fűző) viselése. A pubertás korú fiataloknál a csontosodás még nem záródott le, tehát a maximálisan elérhető korrekció érdekében az ortopédiai segédeszköz viselése napi 23 órát jelent. Ilyenkor a gyermekeknek nemcsak a korzett hordásának fizikai nehézségeivel kell megküzdeniük, hanem a lelki megpróbáltatások is sokszor problémát jelentenek.

A korzett kemény kb. 5mm vastag műanyagból készül, mely külső szemmel nézve érdekes formájú páncélként öleli körül a gyermek testét. A gerincferdülésnek megfelelően kialakított segédeszköz a nyomáspontokon teljesen hozzáér a bőrhöz, nyomást gyakorol a csontokra (borda, medence) ezzel fejtve ki a csontos korrekció hatását. Láthatunk rajta a bőrfelülettől elemelkedő részeket is, melyek a völgyek területén a megfelelő légzéskorrekciót biztosítják. A test és a műanyag lemez találkozásánál gyakran előfordul, hogy bőrirritáció alakul ki, mely fájdalommal is járhat.

A szervezetben állandó hőcsere zajlik, mely a mindennapi tevékenységeink alatt folyamatosan változik. Az 5 mm vastag műanyag a test természetes hőleadását akadályozza, a vízpára nem tud leadódni a környezet felé, ezért a szervezet kellemes hőérzete megbomlik.

A korzett alatt viselt alsónemű kiválasztásánál tehát sok szempontot kell szem előtt tartanunk. Az textília megválasztásánál figyelembe kell vennünk a szervezet hő és vízpára leadását. A korzett alatt viselt ruhaneműk legideálisabb anyaga a pamut. Ebből az anyagból készült alsóruházat nemcsak jó légáteresztő, hanem kitűnő nedvességelvezető képességű is. A fűző alatt viselt ideális öltözék nem tartalmazhat varrásokat. A bőr és a műanyag közötti területekre még nagyobb stresszt jelenthetnek az oldalvarrások, hónaljvarrások és súlyos, nehezen gyógyuló sebeket okozhatnak. Lányok esetében a melltartó viselése szintén nem ajánlott, hiszen a műanyag, vagy fémes részek pontjainál a többszörös nyomás hatására maradandó bőrelváltozások alakulhatnak ki.

A megfelelő alsóruházat mellett az ideális felsőruházat megválasztása is fontos. A fűző viselésének pszichés elfogadása nagyon különböző a gyermekeknél, tiniknél. Van, aki minden gond nélkül besétál benne az osztályába a ruháján kívül viselve, de van olyan is, aki mindent megtesz, hogy a környezete számára észrevehetetlenné tegye. Így tehát két lehetőség van a felsőruházat megválasztásánál.

A fűző alatt viselt rövid, vagy hosszú ujjú felsők megvásárlásánál az anyag megfelelő kiválasztásán túl kerülnünk kell a nyomási sérüléseket okozó kiegészítőket (pl.: gomb, flitter, szegecs). Fontos a megfelelő méret kiválasztása, hiszen a nagyobb méretű felsők anyaga összegyűrődhet a bőr és a korzett között és piros benyomatot hagyhat.

A műanyag páncélkalitka elrejtése teljesen megoldható a megfelelő öltözet hordásával. A lényeg csupán annyi, hogy legalább egy számmal nagyobb méretű ruhadarabokat kell vásárolnunk. A bővebb szabású felsőkben teljesen láthatatlanok a korzetten a völgyek átlélegzésére szolgáló elálló felszínek is. A textilek mintázatával elterelhetjük a figyelmet a különböző alakú korzettrészekről, így a többnyire színes, mintás felsők, pulóverek tehát észrevétlenné is tehetik a korzett viselését.

Elmondhatjuk, hogy a korzett viseléséhez szükséges ruhatár kialakítása, átgondolása elengedhetetlen. A korzett alatt vagy felett viselt ruhadaraboknak nemcsak anyagukban kell megfelelniük, hanem konfekcióikban is. A nem ideális darabok veszélyes sérüléseket hagyhatnak a bőrfelületen, melyek elkerülése kisebb problémát jelent, mint a gyógyulási folyamatuk. A korzetthez történő hozzászoktatásban nagy segítségünkre lehet egy nagy közös családi bevásárlás tartása a megfelelő öltözetért. Arról sem szabad megfeledkeznünk, hogy korzettet hordva is lehetünk ugyanolyan divatosak és csinosak, mint nélküle!