Kompressziós terápia nyiroködéma esetén

A nyiroködéma esetében alkalmazott gyógymód, a Komplex Fizikális Ödématerápia, a KPE módszer négy alapelemből, a manuális nyirokdrenázsból, a kompresszióból, a nyirokkeringést serkentő tornából, a bőrápolásból áll.

A terápia első részében a manuális nyirokdrenázst minimum naponta egyszer el kell végezni, illetve a kompressziós bandázsolást felhelyezni. A második szakasz célja az elért eredmények megtartása, stabilizálása, optimalizálása. A terápia ekkor heti 2-3 alkalommal, később ambuláns szinten heti 1 alkalommal történik. A megfelelő kompresszió eléréséhez egyéni méretre gyártott síkkötésű kompressziós harisnya szükséges.

A kompressziós terápia két lehetősége a bandázsolás és a kompressziós harisnya. Mindkettő célja a nyiroködéma csökkentése, illetve a fibrotikus, elváltozások fellazítása. A kompressziós kötés, a bandázs egyénre szabott kompressziót tesz lehetővé, 23 órán keresztül hordható, speciális, kompressziós pólyákból áll. A bandázsoláshoz használt pólyáknak két fajtája van. Az egyik a hosszú megnyúlású pólya, nappali hordásra tervezve, használata során a fürdés és a kötés csere könnyen lehetséges. A másik a rövid megnyúlású pólya éjjel is viselhető, hetente cserélhető, mozgás közben nagyobb kompressziós hatást fejt ki.

A bandázs egyik előnye, hogy nyiroktorna végezhető a hordással párhuzamosan, amikor is a kompresszió következtében még jobban érvényesül az ödémacsökkentő-visszaszorító hatás.

A kompressziós kezelést kezdetén a bandázst alkalmazzuk, az ödéma csökkenése után kerül előtérbe a kompressziós harisnya, amely sokkal inkább az otthoni kezelés eszköze. A kompressziós harisnya viselete az alvási időszakot kivéve egész napra kiterjed. Többféle méretben és hosszban áll a páciensek rendelkezésére. Hátránya, hogy esetenként gondot okozhat a fel- és levétel az erőteljes kompressziós erő miatt.