Az operáció utáni időszakban fontos feladat a funkcionális beszűkülések kezelése, a kardiopulmonális teljesítőképesség javítása. Ezen kívül szükséges a fájdalomcsillapítás, valamint szintén fontos a beteg pszichés támogatása. Nagy szerepet kap a légzésterápia, mivel az ezidáig konkáv oldal beszűkülése következtében alulventillált területek az operáció következtében lehetőséget kapnak a normál, vagy normálhoz közeli funkció helyreállítására. Ezen funkció helyreállításához szükséges a Schroth szerinti 3D légzésterápia alkalmazása. Ennek célja javítani a bordaközti izomzat funkcióját, a vitalkapacitást, a légzési képességet, valamint a terhelhetőséget.
Scoliosis specifikus stabilizáció a Schroth terápia gyakorlatainak beteghez történő adaptációját jelenti, amit nem a legelső postoperatív időszakban alkalmazunk. A Schroth alapelemek beépítése a terápiába természetesen már korábban is alkalmazható, a teljes komplett Schroth terápia leginkább az első év után kerül előtérbe. Előfordulnak olyan esetek, amikor csak a főgörbület stabilizációja történik meg és az operáció után megmarad a lehetőség a kompenzatórikus görbületek felegyenesedésének. Természetesen egy arra a szegmentumra specifikus mozgásterápia segít ebben a folyamatban. A legfontosabb nem ajánlott mozgásformák a nagymértékű rotáció és elongáció, valamint a passzív korrekciós fektetések. A korrekciós rizszsákokat sem alkalmazzuk, ennek oka egyrészt, hogy jó esetben már nincs rá szükség a jó kozmetikai eredmény miatt, másrészt, ha még lenne is korrigálandó deformitás, a rizszsákok okozta derotáló és deflektáló erők negatívan, feszítően hatnának a már stabilizált szegmentumokra. Nem alkalmazzuk hasonló okok miatt a Schroth terápia passzív fogásait sem.
Funkcionális terápiaként a mobilizáció, stabilizáció, a mindennapi élet aktivitásainak javítása áll előtérben.
Mobilizáció
Mivel a rögzített gerincszakasz következtében bizonyos mozgások elvesznek, ezeket a mozgásokat a szervezet máshonnan fogja kompenzálni. Ahhoz, hogy létrejöhessen a kompenzálció, szükséges néhány ízület mobilizálása. Ilyen pl. a csípő, a vállízület és a rögzített szakasz alatt és felett lévő gerincszakaszok fiziológiás határokon belüli mozgathatóságának biztosítása. A csípőizület kellő mobilitása a mindennapi élet mozdulataihoz szükséges, mint pl. lehajlás, cipőkötés, tisztálkodási mozdulatok. A vállízület megfelelő mobilitása is fontos, ami a hiányzó, törzsből jövő flexió, extenzió, rotáció kompenzálásához szükséges, pl. tisztálkodás. A fixált szakasz alatt és felett lévő gerincszakaszok mobilizálása a normál mozgáshatárok megtartásának céljából szükséges.
Stabilizáció
A stabilizáció szükséges az operált területet körülvevő izmok erősítésének érdekében. Ha ezen a szakaszon lévő izmoknak nem megfelelő az izomereje, akkor fokozódhat a fájdalom, vagy a következményes elváltozások kialakulásának esélye. Ilyen következményes elváltozás például a korai arthrosis. A nem megfelelően igénybevett szegmentumok az operált szakasz alatti és feletti területen mozgás kompenzáció miatt hypermobillá válhatnak. A hypermobilitás elkerülésének céljából nagy jelentőségű a stabilizáció a rögzített szakasz alatti és feletti területen is. Hypermobilitás következtében fokozódhat a fájdalom, nagyobb az esély discus hernia kialakulására, valamint neurális problémák is előfordulhatnak. A stabilizáció hasznos még a beteg mozgástól való félelmének leépítésében.
A mindennapi élet
Hangsúlyt kell fektetnünk az otthoni és munkahelyi ergonómia kialakítása. A mindennapi aktivitások kivitelezési technikájának megtanítása, az új, operációs helyzet megszokásának segítése fontos feladatunk. Célunk a lehetőségeknek megfelelő legjobb általános állapot és funkció elérése, stabilizálása, a lehetőségekhez képest a legjobb életminőség elérése.