A gerincferdülés kezelési irányvonalának meghatározásában különböző döntő tényezők játszanak szerepet. Ilyen például a gerincferdülés (scoliosis) mértéke, elhelyezkedése, a megítélt prognózis, a beteg csontérettségi állapota.
Gyógytorna
A gyógytorna (fizioterápia) a napjainkban, a legszélesebb körben hatékonyan alkalmazott módszer a gerincferdülés kezelésében. Alapvetően kiemelendő viszont, hogy a gyógytorna speciális, gerincferdülésre adaptált módját válasszuk, ez pedig a háromdimenziós Schroth terápia. A módszer lényege a háromdimenziós kezelési modell, amely nem csak az oldalirányú görbület (gerincferdülés), hanem a vele együtt járó csavarodást (rotáció) is korrigálja a gerincoszlopon. Emellett a következményesen kialakult deformitások, beszűkülések is a terápiás körbe kerülnek. A kezelések egyénre szabott, mivel minden gerincferdülés más és más. A folyamat során nem csak a testi deformációk kezelése történik, hanem a következményes lelki problémák is előtérbe kerülnek. A terápia célja egy új, korrigált tartás kialakítása, stabilizálása, a további romlás megakadályozása.
Korzettkezelés:
A korzettkezelés (fűző) lényege a scoliosis további rosszabbodásának stoppolása, a növekedés helyes irányban való tartása. A korzettkezelés leglényegesebb pontja a „jól korrigáló korzett” készítése. Célszerű specialisták – akik évente több száz darabot készítenek – kiválasztása a döntésnél. A korrekciós zónák helyes mértéke és elhelyezése döntő jelentőséggel bír az eredményesség folyamatában.
Konzervatív gerincferdülés kezelés felnőttkorban
Kis- és középmértékű (30 cobb fok alatt) gerincferdülés nem jár az életminőséget nagyban befolyásoló változásokkal, ez esetben a scoliosis következményeként létrejött elváltozások, valamint az esetleges rosszabbodás stoppolása kerül előtérbe. A specifikus aszimmetrikus izomerősítés mellett a különböző funkcióbeszűkülések, esetleges fájdalmak kezelése kerül előtérbe.