Mozgáshiány – helytelen terhelés – stressz gyakran előfordulnak okokként a hátfájdalmak kialakulásában.
Az egyik legsikeresebb út a hátfájdalmak megelőzésére az aktív élet. Ha valaki évek óta nélkülözi a sportos aktivitást és ülő munkát végez, fokozatosan vágjon bele a feladatba. A cél nem a versenysport időbeli mennyiségének elérése, hanem az “inkább többször keveset, mint egyszerre sokat” elv érvényesülése. Sokan hirtelen fellángolás után a heti 1x1 óránál megállnak, majd szépen lassan ez is a “most épp közbejött valami”- mondattal fejeződik be.
Már néhány gyakorlat elegendő ahhoz, hogy az ember pár hét múlva jobban érezze magát. A lényeg a gyakoriság, legjobb esetben a mindennapos gyakorlás. Napi 10-15 perces program már érezteti a hatását. Ezzel szemben a heti egy, vagy akár több órás tréning az eddig “lusta” izmokat erőteljesen igénybe véve kifárasztja. A következő egy hét a pihenésé, ami azonban újra túl hosszú. Az izmaink ismét hozzászoknak a semmittevéshez és a teljesítőképességük ezáltal képtelen növekedni. A folyamat minden héten újra kezdődik, miközben mi azt gondoljuk, mennyi mindent megtettünk az egészségünkért.
Aktívan megelőzni
A hátfájdalmak megelőzésére napjainkban egyre több mozgásprogram áll rendelkezésre. Fontos tudni, hogy ezek általános érvényűek, tehát ha valakinek egy (vagy több) bizonyos betegség okozza a panaszait, akkor elsősorban erre specializált egyénre szabott terápiában kell részesülnie a panaszok megszűntéig, majd csak másodsorban jöhet szóba az aktuális “jó” állapot stabilizálása, valamint a problémakiújulás megelőzése érdekében végzett erősítés.
A megelőzésre irányuló programok fő részét képezik:
- rendszeresen végzett gyakorlatok
- mindennapi életbe beépített gyakorlatok
- munkahelyi ergonómia
Amennyiben eme három fő területre megfelelő figyelmet fordítunk, elmondhatjuk, hogy sokat megtettünk hátunk egészsége érdekében.