A nyiroködéma terapizálható – mi is az a nyirokdrenázs?

A nyiroködéma a nyirokáramlás zavara nyugalmi állapotban, a szövetközti folyadék kóros felszaporodása, látható és érezhető szöveti duzzanat. Terápiája mindig egyénre szabott, amit az orvos a gyógytornásszal közösen határozza meg a beteg aktuális állapotát figyelembe véve.

Ez a gyógyító eljárás a komplex ödémamentesítő kezelés, mely a manuális nyirokdrenázsból, kompressziós pólyázásból (bandázs), speciális tornából, bőrápolásból és néhány esetben gépi, mechanikus kompressziós kezelésből áll.

A manuális nyirokdrenázs gyógytornász által végzett, kézi, speciális masszázsfogás rendszer, mely segítségével, rendszeres alkalmazásával megszűnik a szöveti nyirokpangás, működésbe jön az immunrendszer és az anyagcsere folyamatok. A terápia segítségével elvezetődik a szövetekben felhalmazódott nyirokfolyadék a nagyobb nyirok- és vérerek felé. A vér terelése a kitágult, felületes vénás rendszerből a mélyvénás rendszer felé, az ödéma csökkentése, kompressziós pólyázással, kötéssel (bandázs, fáslizás) segíthető, stabilizálható még.

A komplex kezelés elemeként a speciális nyirok és vénás torna nagyrészt az izompumpa aktív bevonásával, sok légzési gyakorlattal javítja a nyirok és a vénás keringést. Egyes esetekben a gépi kompressziós kezelést is alkalmazzák, mely géppel vezérelt, a végtagra húzható óriásmandzsettával valósul meg. A németországi Földi klinika tapasztalatai alapján az alsó végtagi nyiroködéma esetében a gépi drenázs veszélye a nemi szervi nyirködéma kialakulása, hisz ebben az eseben a nyirokcsomók aktiválása és a vezető utak előzőleges megnyitása ellentétben a kézi kezelésel- nem valósul meg. A mandzsetta cellái a végtag végétől a törzs felé fokozatosan fúvódnak fel levegővel, ezáltal visszajuttatja a szövet közötti ödémákat a keringésbe, az erekbe. Ez a kezelés önmagában nem alkalmazható, csak a kézi masszázzsal történő előkezelést követően, ha az elfolyás már megindult, nincs elvezetési akadály a keringésben.

A beteg otthoni kezelésében, a javult állapot fenntartására segítségül szolgálhat a gyógyharisnya, melynek lényege, célja, hogy az ödémától mentesített végtagokon tartósítsa az elért állapotot, elősegítse a vér visszaáramlását a szív felé. Ezek a harisnyák standard és egyéni méretekben előírás szerint készülnek az adott betegség kezelésének megfelelő kivitelben. A terápia során fontos, hogy a nyiroködémás betegek megtanulják az otthoni önkezelést, és a keringésjavító tornát. A tartós eredmény eléréséhez, fenntartásához rendszeres testmozgással, a nyiroktorna végzésével, életmódváltással és az ideális testsúly megtartásával járulhatnak hozzá.