A nagylábujjon kialakuló bütyök (hallux valgus) oka, megelőzése és kezelési lehetőségei

A magyar lakosság nagy része szenved az úgynevezett statikai lábbetegségektől. Ezek közül leggyakrabban előforduló deformitás a lúdtalp (a láb belső hosszanti boltozatának süllyedése), a harántsüllyedés, a kalapácsujj és a bütyök (hallux valgus).

Bevezető:
A bütyök (latin nevén: hallux valgus) a nagylábujj első ízületének megnagyobbodása, amely a rendellenes helyzet miatt nyomhatja a többi lábujjat is. A bütyök nőknél gyakrabban fordul elő és általában családon belül öröklődik.

Mi változik meg?
Testsúlyunk arányosan oszlik el lábunkon, így a nagylábujj alapját képező első lábközépcsont ízületét alkotó csontokon, ínakon és szalagokon is. Ha az ízület egyensúlya megbomlik az őt érő tartós terheléstől, nyomástól, a nagylábujj befelé nyomódhat; akár a többi lábujj fölé is torlódhat. A folyamat részeként a csont és a környező szövetek megnagyobbodnak, kidudorodást okozva a lábfej külső részén. Ez az elváltozás akár a kis lábujjon is kialakulhat.

Hogyan alakul ki?
Kialakulásában szerepet játszhat a nem megfelelő cipőviselet (túl magas sarkú, hegyes orrú), hiszen ha a bütyök folytonosan a cipő belsejéhez dörzsölődik, fájdalmassá válik és akár járási nehézséget is okozhat. Az igen szűk orrú cipők a normáltól eltérő helyzetbe kényszeríti a nagylábujjat. Így az ízületre egyre nagyobb és nagyobb nyomást gyakorló cipők fokozott csontnövekedést és kötőszövetes szaporulatot idéznek elő. Az ízület könnyen gyulladásba lép, hiszen az oldalán elhelyezkedő nyáktömlő a folyamatos nyomás hatására begyullad, fájdalmas, feszülő érzést okozva ezzel. A felette elhelyezkedő bőrfelszínen pedig könnyen alakulnak ki horzsolások, sebek, vagy akár fekély is. Emellett jelentkezhet bőrkeményedés, tyúkszem is a duzzanaton.
A bütyök gyakran okoz fájdalmat járás közben. Kezdeti tünetei inkább hosszú séta után jelentkeznek; azonban később már a korábban kényelmes cipő viselése is panaszokat okozhat.

Előzzük meg!
Viseljen megfelelő méretű cipőket, amelyek legyenek elég szélesek a lábujjaknál. Amennyiben lehetséges, kerülje a túlzottan magas cipősarkakat. A kezdeti stádiumban, ha kényelmetlennek érezi cipőjét, üljön le pihenni, amikor sokáig kell pl.: sorban állni vagy sétálni. Ha lehetséges, vegye le cipőjét, tornáztassa meg az elfáradt lábakat. Fontos az alapvető lábhigiénia betartása, hogy a duzzanat elfertőződését elkerüljük.

Terápia
Állandósult gyulladás, fájdalom esetén fontos a láb nyugalomba helyezése és jegelése, hogy enyhítsük a kellemetlen tüneteket. Emellett alkalmazhatunk non-szteroid gyulladáscsökkentő tapaszokat, géleket.
A gyógytornász feladata bütyök esetén, hogy segítse a láb struktúráját helyreállítani és segítsen az izmokat a megfelelő húzási irány mellett megerősíteni; megállítva, javítva a folyamatot. Erre különböző terápiákat alkalmaz hatékonyan, úgy, mint: manuálterápia, ízületi mobilizálás, proprioceptív tréning, tape technika stb. Elsők között kell helyreállítani a teljes láb izomegyensúlyát, hiszen a probléma nem kizárólag a nagylábujjnál van jelen. Gyakran javasolt különböző segédeszközök, úgynevezett ortézisek hordása, melyek egész nap korrigált helyzetben tartják a lábujjakat.
Az elváltozást kifejlett állapotában már csak műtéti úton lehet gyógyítani.