A gerincoszlop egy építészeti csoda a maga tökéletesen egymásra illeszkedő elemeivel.Testünk középpontjában elhelyezkedő oszlop felel az összetartásért, a védelemért és a mozgékonyságért is egyben.
A fő építőelemek, a csigolyák, a köztük elhelyezkedő porckorongok és kisízületek, amelyek a rendszer összekapcsolódását teszik lehetővé. Egyes elemekként és komplex egységként is megállják a helyüket a mindennapi életünkben. Az egészében nézve dupla „S” alakot felvevő csigolyaoszlop biztosítja a felegyenesedett, flexibilis járást és az ún. lökéscsillapító funkciót a további harmonikus működés érdekében. Négy fő szakaszon különül el egymástól a forma – mozgékonyság területén. A nyak, hát, ágyéki és keresztcsonti szakaszokat felépítő csigolyák mind felépítésükben, mind funkciójukban különböznek egymástól. A gerincoszlopunk 33-34 csigolyából tevődik össze, amelyek közül 24 ízületekkel kapcsolódik egymáshoz. Az 5 keresztcsonti, valamint 4-5 farokcsigolya összenőtten alkotnak egységet.
A csigolyák a formájukat tekintve eltérnek egymástól különösképpen az egyes szakaszokon. Az általános felépítésre jellemző a gyűrűszerű alakzat, kivéve a legelső, Atlasz nevet viselő csigolya. Az elülső oldal erősebb, csontosabb, a csigolyatest, a hátulsó rész pedig ívekből összeálló szakasz. Együttesen képezik egymásra épülve a csigolyák a gerinccsatornát, amely a gerincvelőnek biztosít védett helyet. Az egyes csigolyák között elhelyezkedő piskóta alakú porckorongok biztosítják az egyes csontos oszlopként funkcionáló rugalmas mozgását.
A teljes csigolyaoszlop a teljes testmagasság kb. 35%-át teszik ki. A gerincoszlop magassága nem mindig állandó, a terheléstől és az időtől függően változik. Ezen faktorok befolyásoló hatása legnagyobb részben a porckorongokra korlátozódik. Így jöhet létre, hogy fekvő testhelyzet esetén a porckorongra háruló nyomás csökken, feltöltődnek folyadékkal, így magasságuk megnő. Emiatt a fiziológiás folyamat miatt nagyobb a magasságunk reggel és csökken a nap folyamán, ahogy terhelés éri a porckorongokat. A porckorongok biztosítják a gerincoszlop mozgását és csillapítják a talajból érkező ütközési erőket.
A csigolyák közötti kisízületek egy teljes ízületi láncolatot alkotva befolyásolják egymás működését, helyzetét, mivel a tartás folyamatos balanszírozást kíván.
A gerincoszlopunk védelme az odafigyelés, a mozgás gazdag életmód kiemelkedően fontos a normál működés segítése, megtartása érdekében.