Ahogy gyarapodik, fejlődik a mama hasában a magzat, úgy válhat egyre gyakoribb és egyre kellemetlenebb tünetté a kismamánál a derék- vagy a hátfájás. Mit lehet tenni ellene?
Az egyre nagyobb baba és előredomborodó has miatt a kismama testének egyensúlya megváltozik, a súlypont is máshová kerül. Hogy egy szimpla sétából ne legyen hasra esés, a várandós nők önkéntelenül és ösztönösen is, jobban meggörbítik gerincüket, hátrébb hajolva próbálják ellensúlyozni a testet előrehúzó pocak hatását.
A mindennapok során pedig elkerülhetetlen, hogy a kismama ne cipekedjen, ne emelgessen – főleg, ha nagyobbacska gyerek is van a háznál, aki igényli a mama közelségét, karjainak melegét. A kismama teste azonban már az első hónapoktól kezdve készülődik az új élet születésére, például azáltal, hogy a progeszteron hormon szintje megnő.
Ez a hormon a felelős azért, hogy a kismama kötőszövetei és tartószalagjai meglágyulnak, lazábbá válnak, könnyebben tágulnak és nyúlnak. Ez nagyon fontos két szempontból is: egyfelől azért, hogy elegendő helye legyen majd a növekvő magzatnak, másfelől pedig azért is, hogy a szülés közben is minél könnyebben jusson keresztül a medencén és a szülőcsatornán a baba.
Addig viszont a laza kötőszövetek és szalagok okozhatnak bosszúságot is, például a fent említett derékfájás formájában, amit már csak megtetéz a pocakméret és az életmód. A hajolgatással például nemcsak a derék fájdalmait növelhetjük, de akár a haskeményedések számát, vagy az idegbecsípődések esélyét is.
A cikk folytatása itt olvasható