A térdhajlító izmok (Hamstring izmok) húzódása, részleges szaladása az egyik leggyakoribb sportsérülés, amivel a gyógytorna terem falain belül találkozhatunk. Ez az izomcsoport (Musculus biceps femoris, M. semitendinosus, M. semimembranosus) az ülőgumón ered, tapadásuk a sípcsonton, a M. biceps femorisé pedig a szárkapocscsont fején található.
A sérülésük leggyakrabban futás, sprint közben történik. Focistáknál jellemzően a térd és bokasérülések után, ez okozza a legtöbb problémát. Kosár- és kézilabdázóknál is gyakorta előforduló panaszként ismerjük.
Nehezen kezelhető, gyakran okoz krónikus panaszokat a comb hátsó részén. Az újrasérülés, kiújulás esélye nagy, ezért és a nehezen múló fájdalom miatt, csökkenti a sportteljesítményt.
A sérülés súlyossága szerint három csoportról beszélhetünk:
1. csoport:
Néhány izomrost szakadása esetén kis duzzanat jelenhet meg a comb hátsó felszínén, ami kis fájdalommal jár és nincs vagy minimális az izomzat erővesztése.
2. csoport:
Súlyosabb esetben több a fájdalom és erővesztés, gyengeség is mindig tapasztalható, a duzzanat is erőteljesebb. Ebben az esetben az akut szak lezajlása után, érdemes gyógytornászhoz fordulni a sikeres rehabilitáció érdekében.
3. csoport:
Teljes szakadás, teljes funkcióvesztés tapasztalható, erőteljes az izomzat bevérzése is.
A 2. és 3. csoportba sorolható sérülések esetén orvoshoz kell fordulni. Az első napokban a fájdalomcsillapításé a fő szerep. Az akut szak lezajlása után kezdődhet a rehabilitáció. A gyógytorna fő célja a fájdalomcsillapítás mellett, az izom normál funkciójának rendezése. Manuálterápia, lágyrésztechnikák előtérbe kerülnek a kezelés folyamán.
A rehabilitációt a probléma összetettsége nehezíti, komplex látásmódot igényel, hogy a sportba való visszatérés sikeres legyen, és az újrasérülés veszélyét csökkenteni tudjuk. Érdemes jól felkészült gyógytornász segítségét kérni.