Az eddig tárgyalt betegségek esetében is hangsúlyoztuk, hogy a biztonságos és hatásos testmozgás, kondicionáló testedzés, vagy sportolás csak igen körültekintően, a beteg általános állapotának és a betegség klinikai képének figyelembe vételével, lényegében egyénre szabottan javasolható
Nincs másképpen az elhízásnál sem, hiszen nyilvánvaló, hogy egy kórosan elhízott számára, aki cukorbeteg és vérnyomása is magas, egészen más mozgásprogram ajánlható, mint annak, aki csak túlsúlyos, vagy mérsékelten elhízott, de más betegsége nincs.
A javasolt fizikai aktivitás formáját két tényező dönt el: az elhízás mértéke és esetleges egyéb betegségek, koszorúér-betegség kockázati tényezők hiánya, vagy fennállta. (utalunk a Biztonság és hatékonyság című fejezetben leírtakra.)
Az elhízás mértékének megállapításánál jól használható a testtömeg-index (TTI), amelynek alapján eldönthető milyen formájú fizikai aktivitás javasolható: túlsúlyos (25-29,9 TTI) - amennyiben egyébként egészséges, kötetlenül végezhet testedzést, vagy sportolhat. elhízott (30-39,9 TTI) - férfiak 40, nők 50 évnél fiatalabb életkorban, amennyiben egyébként egészségesek előzetes terheléses EKG vizsgálat nélkül is végezhetnek testedzést az általános irányelvekben előírtak figyelembevételével. Sportolás 40, illetve 50 év fölött csak előzetes orvosi vizsgálat és terheléses EKG eredményétől függően ajánlható. kórosan elhízott (40 fölötti Tl'1) - ilyen súlyos fokban elhízottak számára intézeti, kórházi körülmények között orvos és gyógytornász felügyeletével végzett mozgásterápia javasolható, annál is inkább, mert ezekben az esetekben már többnyire egyéb betegség is fennáll. Amennyiben eredményes testsúlycsökkentéssel az elhízott kategóriába kerülnek, egészségi állapotuktól függően folytathatnak testedzést.
Az elhízás mértékétől függetlenül, amennyiben kettő, vagy több koszorúér-betegség rizikó tényező az első 5 közül kimutatható, vagy az elhízáshoz szívbetegség, légzőszervi betegség társul, illetve férfiaknál 40, nőknél 50 év fölött ajánlatos orvosi vizsgálat és terheléses EKG végzése a testedzést, vagy sportolást megelőzően. Ennek hiányában csak igen mérsékelt intenzitású és időtartamú testmozgás (pl. séta, lassú gyaloglás) javasolható.
A cikk folytatása itt olvasható