Az országos beiskolázású, Mexikói úti Mozgásjavító Általános Iskola, Szakközépiskola, Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény és Diákotthonban több mint egy évszázados, jövőre lesz pontosan 110 esztendős. Ennyi idő sok mindenre elég, és sok minden vár még megvalósításra. Locsmándi Alajos igazgató "régi motoros" a szakmában, de ebbe az egyedülálló, országszerte és határon túl is ismert budapesti intézménybe nem régen került, miután az előző igazgató - Nádas Pál - nyugdíjba ment 25 sikeres év után.
Ebben az elismert, többszörösen kitüntetett intézményben nemcsak a sérült gyerekek testét erősítik, hanem lelkük épségét is gyógyítják, ápolják, gondozzák, önbizalmat adnak, sikerélményeket, kudarctűrő képességet, önállóságot fejlesztenek, élni és integrálódni tanítják őket, esélyt adva nekik a jövőre.
Sok akadályt sikerült elhárítani az évek során, nemcsak látványosan, a biztonságos közlekedés érdekében, hanem azért is, hogy a többségi társadalomban ne a sajnálat, félelem, szánalom, idegenkedés, sokkal inkább a megértés, a valódi elfogadás, a segítés vezérelje az embereket, és egy egészségesebb, elfogadóbb és nyitott társadalom valósuljon meg.
Hogy mitől más, és miért egyedülálló ez az intézet?
Szavai szerint olyan hármas egységet valósítanak meg az itt dolgozó munkatársak, amilyent más, hasonló intézményben nem találni, bár az országban több helyen is foglalkoznak mozgáskorlátozott gyermekekkel.
A nevelés-oktatás, az egészségügyi gondozás-ellátás és az egész napos mozgásfejlesztés hármas funkciója különleges csapatot és felkészültséget igényel, a pedagógiai, és egészségügyi szakma speciális szakembereit tömöríti. Jelenleg 180 gyerekük van 5-21 év között, különböző veleszületett és szerzett sérülésekkel, fejlődési rendellenességekkel. A velük kapcsolatos feladatokat 85 pedagógus látja el - ebből 9 utazó gyógypedagógus -, illetve 80 segítő, pedagógiai és gyógypedagógia asszisztens. Mivel az itt gondozott gyermekek sérülései különböző természetűek és súlyosságúak, "sérülésspecifikus" ellátást igényelnek, szinte személyre szólóan. Az itt dolgozók az ortopéd orvostól, gyermekorvostól kezdve a szemészen, bőrgyógyászon és gyermekneurológuson át a fogorvos szakemberekig csapatban látják el ezt a munkát, amelyhez pszichológus együttműködésére is szükség van.
December 15-én nyílt napot rendezünk - jegyzi meg Locsmándi Alajos. - A Tárva Vár 2012 elnevezésű rendezvény során szakmai előadásokkal, az intézmény bemutatásával, a tanulók által tartott foglalkozásokkal, filmvetítésekkel, saját élményű gyakorlatokkal és egyéb színes programokkal szeretnénk megmutatni magunkat szülőknek, partnerintézményeknek, a szakma képviselőinek és minden érdeklődőnek, hogy minél többen betekintést nyerjenek ebbe a többfunkciós intézménybe, barátkozzanak velünk. Van egy másik célja is ennek a napnak: az, hogy megteremtse az intézményhez kapcsolódó önkéntességi mozgalom alapjait, tudatosabbá, szervezettebbé és átgondoltabbá tegye az önkéntes munka kínálta lehetőséget, és tudatosítsa annak szerepét. A középiskolai oktatáshoz, illetve az érettségihez kapcsolódó önkéntes programnak akkor lehetünk helyszíne, ha erre mi magunk is felkészülünk, és felkészítjük a velünk együttműködők körét is.