A gerincferdülés következtében nem csak a csigolyák deformálódnak, hanem a háti csigolyákhoz kapcsolódó bordák által alkotott mellkaskosár is. A mellkason a görbületnek megfelelően elülső és hátsó bordapúp, valamint bordavölgy alakul ki. A mellkas alakváltozása miatt a tüdő formája és működése is megváltozik. A fizika törvényeinek megfelelően a bordapúp alatti területen a nagyobb tér miatt a tüdő aktívabban tud működni, tehát a légcsere dominánsan itt megy végbe. A bordavölgy területén a bordák a deformitás mértékétől függően nyomást gyakorolnak a tüdőre, ennek következtében az adott oldali tüdőfél nem tud megfelelően tágulni és itt a légzőmozgás korlátozottabbá válik.
A háromdimenziós gerincferdülés kezelés egyik alappillére a légzőtorna, mely szintén a tér összes síkjában kell hogy végbemenjen. A megfelelően irányított légzéssel többféle hatást lehet elérni.
Egyrészt a kevésbé működő tüdőfél dolgoztatásával a légzési mechanizmus és a tüdő tágulékonysága javítható, másrészt a a mellkas besüppedt részei belülről a légzéssel történő kiemelésnek köszönhetően korrigálhatók. A bordavölgybe hátra, oldalra és felfelé áramoltatott levegő kiemeli a bordákat, valamint rajtuk keresztül a csigolyákra egy visszacsavaró hatást gyakorol, aminek következtében a túloldali bordapúp lelapulása következik be.
Érdekességnek számít, hogy bár a tüdő a mellkaskosárban helyezkedik el, a derék táji gerinchez kapcsolódó ágyéki völgybe is megtanítható az előzőekhez hasonlóan a légzés irányítása. Itt is korrigáló hatás érhető el a levegő izmokra gyakorolt nyújtó hatásával.
A kezelés során nem csak a belégzés szerepe jelentős. Az erős, hosszú szájon át történő kilégzéssel segíteni tudjuk az izmok összehúzódási képességét, így a gerincre gyakorolt hatásuk mértéke is nő. A hatás leginkább a bordaközti izmok területén bír erőteljes hatással.