Terápia
Gyógytorna - Schroth módszer
Schroth: “ Az ellenkezőjét kell elérnünk, mint amit a gerincferdüléses test mutat”
A német származású Katharina Schroth, aki maga is érintett volt a betegségben, saját testén próbálva fejlesztette ki módszerét az 1920-as években. Később lánya, Christa Lehnert-Schroth és unokája Dr. Hans Rudolf Weiss fejlesztették tovább módszerét. Jelenleg a Schroth Klinika Dr. Weiss vezetésével működik a németországi Bad Sobernheimban.
Schroth a test sematikus ábrázolásában blokkokra osztotta fel a törzset, amik egészséges esetben egymás felett szimmetrikusan helyezkednek el. Gerincferdülésnél ezek a blokkok ék alakúvá válnak és egymástól eltolódva, elfordulva helyezkednek el (bordapúp és ágyéki púp formájában láthatóvá válnak). A terápia során a törzsblokkok szimmetriájának elérése a cél, amit meghatározott korrekciókkal, a besüppedt területek kiemelésével (háromdimenziós légzés), majd izomerővel történő stabilizálásával érhetünk el. A gyógytornász segít a légzés vezetésében, a korrekciók megtartásában, az új tartási érzet kialakításában. A korrekciós mozgások pontos kivitelezése, az megbomlott izomerő egyensúly normalizálása (az egyoldalúan gyenge - erős, rövidült – megnyúlt) nagy szerepet kap a terápiában. A komplex gyógytornához más módszerek is, mint például a manuálterápia, melegkezelések, nyújtások, légzésterápia hozzátartoznak.
Korzett
Az előrehaladott gerincferdülések esetén (20 Cobb fok felett) a gyógytorna mellé korzettkezelés szükséges a rosszabbodás megakadályozása céljából. A korzettkezelés a gyermekek számára az első időben általában mind testi, mind lelki szempontból megterhelő, de csak eme segédeszköz konzekvens hordásával lehetünk biztosak abban, hogy megtettünk mindent a görbület progressziójának akadályozása érdekében.
A korzett egyéni gipszmintavétel alapján műanyagból készülő segédeszköz (törzsorthesis).Megfelelően szorosan kell a törzsre passzolnia, a napi 23 órás viselési időben. A hordási időből, csak a tisztálkodás ideje lehet a kivétel. A korzett fixálja a medence és vállövet, valamint különböző nyomási területeivel a gerincoszlop további csavarodását akadályozza. Ezzel a helyzettel a növekedési szakaszban egy új irány jön létre a gerinc növekedési lehetőségeit illetően, mégpedig, nem a görbületbe, hanem az egyenes felé felfelé. A korzettkezelés a megfelelő aszimmetrikus gyógytornával együtt képes elérni megfelelően az általa befolyásolt területek későbbi stabilságát. Az esetek nagy részében a korzettkezelés a növekedés végéig tart, amikorra a gerincoszlop a megfelelő stabilitását elérte. Ezután folyamatosan következik a leszoktatás.
Operáció
Nagyfokú gerincferdülés esetén (40-50 Cobb fok felett) a műtéti megoldás jöhet szóba terápiaként. Az operáció célja a görbület művi korrekciója, a csigolyák stabilizációja (jövőbeni progresszió és következmények megakadályozása). A műtét során bizonyos csigolyaszegmentek metálimplantátumokkal való merevítésére kerül sor. Manapság több műtéti lehetőséggel találkozhatunk. A műtét után egy viszonylag hosszabb rehabilitációs időre kell számítanunk. A stabilizált szegmentum csökkent mozgásképessége a műtét “következménye” miatt egy megváltozott életvezetéshez való hozzászokás is szükséges. A műtét utáni gyógytorna segítségével egy lehetőségekhez viszonyított jó stabilitás és funkció elérése a cél.