Mellrák után...

Magyarországon a halálozási lista egyik „előkelő” helyén szerepel az emlőrák, amelyet, ha nem kezelnek időben a mell eltávolításával jár. És ezzel azonban még nincs minden rendben….

A műtétet követő időszakban a betegnek szembe kell néznie egy hosszú gyógyulási folyamattal, ami a testi változásokon kívül hatalmas lelki kihívást is jelent.

A beavatkozás nemcsak az emlő érintett részének az eltávolításával jár, hanem az érintett oldali nyirokcsomók kivételével is. Ez azt jelenti, hogy nyirokrendszer ezen a területen károsodik, a nyirokfolyadék elszállítása az adott végtagból akadályozottá válik. Ebben az esetben beszélhetünk másodlagos nyiroködémáról. Kialakulásában szerepet játszhat még többek között a besugárzás is. A komplex fizikális ödématerápia segítségével kozekvensen tudjuk kezelni a kialakuló ödémát. A terápia 4 lépcsőből tevődik össze, mely maximális hatását csak akkor nyújthatja, ha ezen elemek mindegyikét maradéktalanul kivitelezzük.

A négy elem következő:
1.Manuális terápia: Meghatározott sorrendben végzett fogássorozatok összességét jelent. Az érintett testrészek nyirokelfolyását segíteni tudjuk vele a megfelelő irányba, ezáltal a kialakult ödéma állapotát javíthatjuk.

2.Bőrápolás: A bőrünk a legnagyobb behatolási kaput jelenti a kórokozók számára. A már meggyengült immunrendszert, a sérült bőrfelületen át bejutó baktériumok, vírusok tovább gyengíthetik, ami orbánc kialakulását is eredményezheti. Ezért kiemelt fontosságú a rendszeres ápolás, és odafigyelés az érintett végtag bőrfelületére!

3.Kompressziós terápia: Két módon is történhet.
Bandázsolásra akkor van szükség, amikor a célunk az ödéma fellazítása és csökkentése. Megfelelő szélességű pamut rugalmas gézzel pólyázunk a megfelelő mozgásszabadságot megtartva az adott végtag számára.
A manuális terápia hatásfokának megtartása, illetve növelése céljából szükséges a gyógyászati kompressziós harisnyák viselése. A harisnya fontos, hogy egyéni méretvételt alapján készüljön el, hiszen a megfelelő kompressziós hatást csak így fejtheti ki.

4.Mozgásterápia: Minden esetben az ödéma állapotától függően bandázsban, vagy kompressziós harisnyában speciálisan összeállított gyakorlatsort jelent. A feladatok során fájdalmat nem érezhet a beteg, ezért fontos kerülni a nagy volumenű, hirtelen mozdulatokat.

Az emlőrák, ha időben felfedezik az egyik legjobban gyógyítható és kezelhető tumorok közé tartozik, ezért nem lehet eléggé sokszor hangoztatni : RENDSZERESEN EL KELL JÁRNI SZŰRŐVIZSGÁLATOKRA!!!