Járóiskola - hol kezdjük?

Érdekesség a csípőprotézis utáni rehabilitációban.

Csípőprotézis beültetése esetén a fiziológiás járási minta alapvetően megváltozik. Az operáció után a gyengült izomzat, a megváltozott ízületstatikai helyzet és az általában már "megszokott" fájdalom csökkenése, eltűnése miatt a helyes járás újbóli elérése sok esetben gondot okoz.

Német tudósok állítják hogy a mentális tréning optimalizálja a járási képet a csípőprotézises pácienseknél. Az állítást vizsgálatukra alapozzák, ahol is 67 csípőprotézis beültetésen átesett beteget vizsgáltak egy három hetes, műtét utáni rehabilitáció alkalmával. Az érintettek egy csoportja az átlagos terápia mellett egy járóiskolán, a másik csoport egy mentális járótréningen vett részt. A mentális tréning három elemből tevődött össze. Elsőként filmek, képek és modellek megtekintése a fiziológiás járásról, másodikként az egyéni célok kitűzése a járásmód javításának eléréséhez, majd az új járási mód képzeletben való kivitelezése volt a feladat. A kontrollvizsgálatokat a kutatók egy háromdimenziós ultrahangos mozgáselemző analízissel követték nyomon. Kiegészítésként egy szubjektív, pszichológiai teszt segítségével a betegségtudatot és az állapot lelki feldolgozását vizsgálták.

Az eredmény: a mentális tréninget végző csoport eredményei mind a mozgáskivitelezésben, mind a betegség feldolgozásában jobbnak bizonyultak a kontrollcsoporténál.