Jaj, a vádlim!

Mindannyian ismerjük az érzést, mikor éjszaka nyugalmi helyzetben, vagy sportolás közben fájdalmasan feszülni kezd, majd görcsbe rándul a vádlink. A háttérben bizonyos nyomelemek, - kálcium, magnézium - hiánya, továbbá a sportolás előtti megfelelő bemelegítés elmulasztása állhat.

Előfordulhat azonban, hogy a nyomelem pótlás, illetve a kielégítő bemelegítés ellenére is fennáll a hirtelen mozdulatokra, vagy hosszan tartó igénybevételre jelentkező izomgörcs.

Bizonyos esetekben az Achilles-ín is érintett lehet. A túlzott, vagy nem megfelelő terheléstől az ín irritálódik. Egy idő után a szervezet már nem tudja regenerálni a sérült ínszövetet. Az ismétlődő „minitraumák” következtében az ín felszínén hegszövet alakulhat ki, mely további irritációkra gyulladásos tüneteket produkálhat. Előrehaladott állapotban már nem csak a sportoláskor, hanem hétköznapi mozdulatok végzésekor is jelentkezhet a fájdalom. Tipikus tünetnek számít az ébredést követő erősen feszülő érzés.

A probléma kezelésénél figyelembe kell vennünk, hogy először milyen terhelés közben, illetve milyen tevékenységet követően jelentkeztek a panaszok. Sok esetben a megfelelő bemelegítés, nyújtás és lazítás eredményes lehet. Ha ennek ellenére is fennállnak a panaszok, valamint kialakult az ín felszínén a hegszövet-esetleg nyomásra érzékenyen reagál- egyéb terápiás megoldást kell találnunk. A gyulladásos tünetek csökkentésére, megszüntetésére a konzervatív terápia keretein belül a hideg-kezelést alkalmazzuk. A hegszövet lazítására az ultrahang terápia lehet a megfelelő gyógymód. Figyelembe kell vennünk a hosszas kímélet miatt esetlegesen kialakuló izom-ín zsugorodást, melynek kezeléséhez rendelkezésünkre állnak passzív és aktív technikák egyaránt.

Ha a gyulladásos tünetek konzervatív eszközökkel nem csökkenthetők, kiegészítő gyógyszeres kezelés, valamint góckeresés (fogászat, urológia, nőgyógyászat, fül-orr-gégészet, stb.) ajánlott. Visszatérő vádli izomzatot, vagy Achilles-inat érintő problémáknál gondolnunk kell az ezen képleteket ellátó perifériás ideg érintettségére. A probléma eredete visszavezethető esetleg az adott ideg lefutásának, az ágyéki gerincszakaszból történő kilépésének, vagy akár az adott gerincszakasznak a zavarára is.

Eredményes kezelést követően feltétlenül szem előtt kell tartanunk a kiújulás elkerülését! A testsúly optimalizálásával, megfelelően előkészített sportolással, kálciumban és magnéziumban gazdag étrenddel csakis jó úton járhatunk!