Achilles-ín fájdalomra gyakorlat a gravitációval szemben

Az excentrikus tréning

A krónikus ín megbetegedések hátterében nem mindig gyulladás áll. A hosszan tartó vagy visszatérő Achilles-ín fájdalomnak több oka is lehet, általában az ín degeneratív elváltozását állapíthatjuk meg. Leggyakrabban az ín középső harmada érintett (2-6 cm-re a sarokcsonton történő tapadástól), ahol a vérellátás a legkedvezőtlenebb.

A javulást eredményező terápia „feltalálása” Hakan Alfredson svéd ortopédsebész nevéhez fűződik. Régóta fennálltak Achilles-ín fájdalmai, kollégája pedig addig nem akart műtétet végezni rajta, míg az ín el nem szakad. Ezért Hakan Alfredson elhatározta, hogy „elszakítja” Achilles-inát, és elkezdett nagy számban olyan gyakorlatokat végezni, mint például a lépcső éléről történő sarok leengedés. A gyakorlattól azt várta, hogy az ín túlnyújtása miatt, az előbb-utóbb elszakad, azonban várakozásaival ellentétben tünetei elkezdtek csökkenni.

Az előbb említett gyakorlat, úgynevezett excentrikus tréning lényege, hogy az izom a gravitáció ellenében fékező mozgást végez. Ebben az esetben nem engedjük érvényesülni a gravitációt. Az izmok számára a többi izommunkával összehasonlítva ez a legnehezebb feszülési forma.

Hatékonysága az Achilles-ín fájdalomra abban állhat egyrészt, hogy a degeneráció miatti kis ér- és az ezekkel kapcsolatban álló szabad ideggyök végződések roncsolódnak a nyúlás hatására, ezzel megszűnik a túlburjánzásuk.
Másrészt pedig a tréning hatására stimulálódnak az ín mechanoreceptorai, mozgásra érzékeny sejtjei, ezáltal kollagén képződik, aminek köszönhetően az ín vastagabbá, ellenállóbbá válik.
A terápia igen fájdalmas lehet, főleg az első két hétben, amikor akár fokozódhatnak is a tünetek. Az Achilles-ín lassú anyagcseréje miatt a terápiát legalább 12 hétig kell alkalmazni, végezni.

A témához kapcsolódó cikk: Az Achilles-ín fájdalom okai és kezelési lehetőségei.