A nyirokterápia jelentősége sérülések, műtétek után

Mindannyiunkkal történt már olyan, hogy egy esés vagy ütés hatására bedagadt valamelyik végtagunk, és sokan tudnának olyan műtét utáni duzzanatokról beszámolni melyek miatt az érintett ízület körvonalai teljesen átrajzolódtak. Ezekben az esetekben az adott területre korlátozódott nyirokáramlási zavarokról, ödémáról beszélünk.

Először is fontos tisztázni, hogy az ödémát nem szabad összekevernünk a nyiroködémával. A nyiroködéma kialakulásának több oka lehet. A primer nyiroködéma veleszületett nyirokrendszeri megbetegedést jelent, a secunder nyiroködéma pedig valamilyen a nyirokrendszert ért sérülés (pl. mellműtét) többnyire a nyirokcsomók eltávolításával. Ezek nem visszafordítható folyamatok, állandó nyirokkeringési nehézség áll fenn az duzzanat nagyságától függetlenül.

Az ödéma esetében a nyirokrendszer, így a nyirokcsomók végleges károsodásáról nem beszélhetünk. A testet ért akármilyen külső behatás miatt legyen az egy esés következtében kialakult zúzódás, rándulás vagy ficam, esetleg egy műtétet követő állapot az érintett terület megduzzadása figyelhető meg. Ezeken a területeken a nyirok keringése zavart szenved és nem tud kellőképpen elszállítódni a felgyülemlett folyadék. A nyirokerek egészségesek, azonban az adott területet ért trauma miatt a nyirokfolyadék termelődése fokozódik, de ezt az ép rendszer nem képes a kellő mértékben továbbítani. Így alakul ki az ödéma, mely szemmel is jól látható és könnyedén kitapintható.

Ez a helyi felgyülemlett folyadék csak egy átmeneti állapotot jelent. Az adott terület vagy ízület regenerációja során fokozatosan csökken az ödéma nagysága és a sikeres rehabilitáció végére teljesen el is tűnik. A gyógyulás során az ízületi folyadék termelése is csökken, melyet a jól működő rendszer maradéktalanul tovább tud szállítani.

Az ödémával körülvett ízületek mozgathatósága jelentősen lecsökken. A hosszabb ideig nem mobilizált, mozgatott területek mozgástartománya beszűkülhet, mely életminőségbeli romláshoz vezethet. Ezért nagyon fontos a korai mobilizáció megkezdése, így a folyadékgyülem eltereléséhez szükséges nyirokterápia azonnali alkalmazása is. A Földi-féle komplex kezelés hatására nemcsak a felgyülemlett nyirok továbbszállítása gyorsul fel, mely szemmel is jól követhető duzzanatcsökkenést eredményez, hanem a terápia hatására az esetlegesen jelentkező fájdalmak is csökkenek. Csökken továbbá az el nem szállított folyadék miatt kialakult feszülésérzet is az érintett területeken.

A nyirokdrainage az érintett oldali végtag regionális nyirokcsomója felé történik, mely a többletfolyadékot továbbítani tudja a nyirokrendszerbe. A kompresszióban (bandázs) végzett mozgatással megakadályozhatjuk a régiók újratelítődését nyirokfolyadékkal, így ez a komplex terápia nagymértékben hozzá tud járulni az érintett területek rehabilitációjához.

A nyirok fehérje tartalmú folyadék. A sokáig egy területen pangó folyadékból ezek a fehérjemolekulák letapadnak a szövetközti területeken. Ennek következtében az ödéma mobilizálhatósága csökken és a duzzanat keményebb állagúvá válik. Ezért is olyan fontos a nyirokterápia mielőbbi alkalmazása a túlterhelt nyirokrendszer támogatására.

Elmondhatjuk tehát, hogy az ödéma egy adott területre lokalizálódott nyirokfolyadék- gyülem. Ez „csak” egy átmeneti állapot, mely a sérülést követően azonnal megkezdett Földi-féle komplex nyirokkezelés segítségével redukálható. Az ödéma csökkenésével párhozamosan az érintett ízületek mobilizálhatósága növekszik, a gyógyulási folyamat felgyorsul, illetve teljesebbé válik. A szövetek sérülékenysége ezáltal nem jut el a nagyobb mértékekig, ahonnan már a terápiával való visszafordíthatóság mértéke is csökkenő tendenciát mutat. A korrekt, teljes, maradványtünetek nélküli gyógyuláshoz így a nyirokterápia feltétlenül alkalmazandó módszer.