A lipödéma tünetei és komplex kezelése

A lipödéma, azaz a zsírödéma a zsírsejtek kóros felhalmozódásával járó végtaghangsúlyos zsírtöbbletet jelent. Leggyakrabban az alsó végtagok érintettek, de egyes esetekben a felkaron is megfigyelhető a sejtek kóros elváltozása. Tipikusan a nők betegsége, férfiaknál csak ritkán fordul elő.

A lipos latin szó jelentése zsír, tehát a lipödéma magyar megfelelője: zsírödéma. Fontos tisztáznunk, hogy a zsírsejtek kóros burjánzásával járó megbetegedés nem összetévesztendő az obesitassal azaz az elhízással. A zsírödéma egy különleges formája a zsírtöbbletnek, mely csak a végtagokat érinti. Kialakulása a vér és a nyirokerek károsodásán alapul.

A lipödémás végtagon tipikus elváltozásokat figyelhetünk meg. A lábakon szimmetrikusan jelentkező lovaglónadrág szerű kóros zsírsejt felrakódás a medencelapáttól egészen a boka vonaláig terjed. A térd belső felén található zsírtöbblet a felkaron is jelentkezhet a könyök belső területén. Súlyosabb esetekben zsákszerű képződmények is kialakulhatnak, melyek a kóros nyirokáramlás miatt nyirokfolyadékkal telítődhetnek.

A lipödéma kialakulásának hátterében a zsírszövetben jelentkező kóros szállítási folyamatok állnak. A vérerek falának törékenysége növekszik, ezért a lipödémás területeken kisebb ütések hatására is komoly vérömlenyek alakulnak ki. Szintén tipikus jegye tehát a zsírödémának a gyakorta jelentkező kék-zöld foltok a végtagokon. A szövetekben végbemenő elváltozások miatt a végtagok bőre érzékenyebb lesz és sok esetben kisebb nyomásra fájdalmas lehet.

A lipödéma kezelésének egyik alappillére a manualis nyirokdrainage, és a kompresszióban végzett torna. A drainage hatására növekszik a nyirok képződése valamint a felhalmozódott folyadék elvezetése is javul. A terapeuta által végzett nyirokterelést követően kompressziós terápia javasolt. A kompresszió hatására szintén javul a nyirokképződés, valamint az alulról felfelé csökkenő nyomás miatt a nyirokfolyadék jobb elvezetése is biztosítottá válik.

A terápia fontos része a rendszeresen, dinamikusan végzett mozgás, mely lehetőleg kompresszióban kell, hogy történjen. Az ajánlott gyógytorna, úgynevezett nyiroktorna javasolt időtartama 60 perc, hetente minimum háromszor. Javasolt mozgásformák ezen kívül: aqua jogging, úszás, séta. A lipödéma kezelésében a diéta nem segít, viszont olyan betegeknél ahol túlsúly figyelhető meg, fontos megakadályozni a további súlygyarapodást, mivel ez tovább ronthatja a nyirok- és lipödéma állapotát. Egy megfelelően kialakított étrend segít a túlsúly kialakulásának elkerülésében illetve a súlycsökkentésben.

A lipödéma nem csak a zsírsejtek kóros túlburjánzását jelentő elváltozás, hanem a nyirok-és vérerek károsodásával is együtt járó megbetegedés. A zsírszövet megváltozott működése nem visszafordítható folyamat, viszont a komplex kezelés segítségével jól kordában tartható. A megfelelő étrend, a rendszeresen végzett nyirokkezelés és a kompresszióban végzett dinamikus mozgások nélkülözhetetlenek a gyógytornász által végzett kezelés eredményességéhez.