A felnőttkori idiopathiás strukturális scoliosis és következményes tüneteinek kezelése Schroth-módszerrel

A Schroth terápiával, a felnőttkorban is progressziót mutató scoliotikus esetekben a további romlás megakadályozása a cél.

A Schroth terápiával, a felnőttkorban is progressziót mutató scoliotikus esetekben a további romlás megakadályozása a cél. A következményként fellépő mellkasi mozgásbeszűkülés, a cardiopulmonális területen végbemenő elváltozások, a vitálkapacitás csökkenése, az izomdysbalance és a kisízületek aszimmetrikus terhelése miatti fájdalom tartoznak azon szimptómák közé, melyek a felnőttkorú scoliotikus páciens számára, az esztétikailag korrigálatlan testkép mellett, megoldandó problémát jelentenek. Ezen problémák kezelésére nyújt lehetőséget a háromdimenziós sensomotoros-kinesztetikus elven működő módszer.

A Schroth-módszer egy olyan komplex mozgásterápia, mely képes a scoliosis következtében a tér három síkjában deformált törzset, vállövet és medencét aktívan korrigált aszimmetrikus kiindulóhelyzetekben elongációval, a paradox, skoliotikus légzésminta megváltoztatásával, majd az izomzat kontrollált és célzott kontrakciójával a helytelen tartási sztereotípiát megtörni és egy közel szimmetrikus tartást előidézni. A következményként kialakuló tünetek kezelésére a módszer egyes elemeit szeparáltan, egyénre szabottan, hangsúlyosabban alkalmazzuk. A korrigált testkép megéreztetésére és tudatosítására különös figyelmet fordítunk.

A Schroth-kezelésen heti rendszerességgel megjelenő felnőttkorú pácienseken 3-6 hónapos terápiát követően a következő objektív fizikális változásokat figyeltük meg: centiméterben mérhető mellkasmobilitás-változás, a cervicothorakális, thorakális, thorakolumbális és lumbális gerincszakaszok rotációjának scoliométerrel mért változása, a fényképpel dokumentált testkép változása. A páciensek által szubjektíven észlelt változások között említhetők a korrigált tartás könnyebb kivitelezhetősége, az elongáltabb, felegyenesedettebb tartás, könnyebb, a szabadabb légzés, a jobb terhelhetőség, a csökkent mértékű fájdalom, illetve fájdalommentesség.

Bár a felnőttkori idiopathiás strukturális scoliosis csontosan rögzült deformitásnak minősül, a háromdimenziós Schroth-terápiával lehetőség nyílik nemcsak a másodlagos tünetek enyhítésére, javítására, hanem az esetlegesen fellépő romlás megelőzésére, illetve a görbületek felegyenesítésére is.



Felhasznált szakirodalom:
Weiss,H.-R., Rigo, Manuell, Befundgerechte Physiotherapie bei Skoliose, Fischer Verlag 2000
Weiss,H.-R.,Besonderheiten der krankengymnastischen Rehabilitation von Skoliosepatienten im Erwachsenenalter, Die Rehabilitation 1992