Porckorongjaink betegségei 2. rész

Életünk során szinte mindannyian találkozunk a derékfájdalom problematikájával. Talán az sem meglepő, hogy a háziorvos felkeresésének fő oka is a háti- és derékfájdalmak. A legtöbb esetben a porckorongot tesszük felelőssé, mint a probléma kiváltója. De vajon milyen elváltozások játszódnak le gerincünk ízületeiben, kisízületeiben? Mindig a porckorong a ”hibás”?

Gerincünket felépítő csigolyák között helyezkednek el porckorongjaink, amelyek fontos szerepet töltenek be a függőleges irányú terhelés közvetítésében, továbbá biztosítják gerincünk teljes mozgásterjedelemét. 2 legfontosabb része: a külső rostgyűrű (anulus fibrosus) és a kocsonyás, belső mag (nucleus pulposus).
A külső rostos gyűrű szerkezetét tekintve főként kollagén alkotja és körülbelül 20 koncentrikus lamellából áll. Ezek a kollagén lemezek teszik lehetővé biomechanikailag a külső erők közvetítését a belső mag felé. A belső mag képes a vizet magába szívni és megtartani, így 80%-át víz alkotja. Így a mindennapos terhelés hatására a víztartalom változhat: függőleges terhelés során lassan préselődik ki a víztartalom. Pihenéskor, alvás közben pedig újra feltöltődik nedvességgel.
A porckorongot érintő betegségek valamilyen változást hoznak létre a külső gyűrű, vagy a belső mag szerkezetében, illetve az őket körülvevő szöveti környezetben.
A gerinc mozgását a porckorongok mellett a csigolyanyúlványokból álló kisízületek is nagyban befolyásolják. A gerinc különböző szakaszain más-más mozgást tesznek lehetővé a kisízületi felszínek. Igen sok panaszt tudnak okozni az elmozdult, gyulladt vagy akár elkopott ízületi felszínek, így gyakran nem is a porckorong tehet az aktuális derékfájdalomról.
Korábban már foglalkoztunk a porckorong megbetegedéseivel. A következőkben is igen gyakori elváltozásokat, megbetegedéseket veszünk nagyító alá.

1. Kisízületi arthrosis, kopás

A csigolyák kisízületekkel kapcsolódnak egymáshoz. Ahogyan a többi ízületben, itt is porc borítja az ízületi felszíneket, így itt is elindulhat a porc degeneratív folyamata. A csont a csontot kezdi érinteni, dörzsölni és kialakulhat a kopás. Amennyiben ez a folyamat tovább fennáll, ízületi gyulladás is bekövetkezhet.

2. Gerincvelői szűkület

A gerincvelő az őt körülvevő csontos csatornában helyezkedik el. Nyomás alá kerülhet porckorong kiboltosulás miatt, vagy egyéb csontos eltérés miatt. Számos tünetet produkálhat a fájdalomtól, az izomgyengeségen át egyéb tünetekig.
Leggyakrabban az ágyéki gerincszakaszon fordul elő és az ülőideget nyomja, így a tünetek deréktájon és a lábban jelennek meg.

3. „Foraminális” szűkület

Minden csigolya rendelkezik csigolyanyúlványokkal, amelyek által alakul ki egy szűk, „foraminális” csatorna. A gerincvelői ideggyökök ezeken a réseken keresztül lépnek ki, így ha bármilyen szűkület van a résben, az az idegre fog nyomást gyakorolni. Számos gerincet érintő betegség okozhat nyomást az ideg felett: csontos felrakódás, sérvesedett porckorong, kiboltosuló porckorong, stb.. Ha a szűkület súlyossá válik a fájdalom mellett zsibbadás, bizsergés, érzéskiesés és egyéb tünetek jelentkezhetnek.

4. Isiász

Az isiász, más nevén ülőideg gyulladás egy olyan kórkép, amely során az ülőideg - a farnál fut le a lábakba - nyomás alá kerül, vagy becsípődik. Szintén okozhatja csontos felrakódás, porckorong kiboltosulás, porckorongsérv, szalaggyulladás és egyéb folyamatok.

5. Csontos felrakódások csigolyákon

A csontos felrakódások a szervezet védekező mechanizmusaként jönnek létre. Csontos felrakódások, kinövések jönnek létre a normális csont felett. Ha egy ilyen kinövés a gerinccsatornába nyomul bele, vagy egy gerincvelői ideget nyom, igen erős fájdalmat és egyéb idegrendszeri tüneteket tud produkálni.