Gerincsérv – Segítség!

Zsibbadó ujjak, karba sugárzó fájdalmak alapos okot adnak az aggodalomra. A minap keresett fel egy hölgy a következő problémával:
"Tudja nem tudok már fájdalom nélkül dolgozni a számítógépnél."

Mai korunk nagyon modern, ámde a civilizációs ártalmaiért is sok esetben felelős számítógép nem okolható teljes mértékben az ilyen és ehhez hasonló tünetek kialakulásáért. Sokkal inkább mi magunk.

Hogy miért?
Az esetekben mumusként beállított ülőmunka ártalmát már ismerhetjük, de vajon kötelez minket a számítógép arra, hogy megállás nélkül előtte üljünk? Hogy ne álljunk fel? Hogy ne tegyünk egy kört a munkatársaink körül? Nem! Ez bizony a mi felelősségünk!

Sokszor csak belefeledkezünk a munkába, máskor lusták vagyunk felállni. Pedig milyen jó egyet szippantani a friss levegőből az udvaron! – de vajon tényleg ilyen hosszú az út idáig? Valljuk be őszintén, ellustultunk. Kényelmesebb ott maradni a székben és panaszkodni a munkatársaknak. A fittebb élet igenis követel erőfeszítéseket, de csak az első időszakban. Ha szervezetünk megszokja a mozgás jótékony hatását, már nem lesz nehéz elhagyni a város különböző pontjain lehorgonyzott székeinket. Tessék, kiszállás!

A gerincsérv kialakulásához vezető út lehet gyors és lehet évekig elhúzódó. A csigolyáink között lengéscsillapító és mozgáslehetőséget biztosító porckorongok sérülése a külső gyűrűjük szakadásához, majd a belső állomány kiboltosulásához vezet. Eme kitüremkedés különböző, de főként idegi szövetekre gyakorolt hatása nyilvánul meg a különböző zsibbadásos és kisugárzó fájdalmakban.

A kulcsszó a megelőzés, mozgásgazdag életmóddal, helyes táplálkozással, elegendő mennyiségű pihenéssel és a túlterhelések kerülésével. Ha már kialakult a probléma, specifikus terápiaként a McKenzie módszer áll rendelkezésünkre, amely mechanikus úton a kitüremkedett porckorongrészlet helyreigazítását tűzi ki célul, biztosítva ezzel a nem csak tüneti, hanem oki terápiát is. Emellett a manuálterápia és az idegmobilizációs technikák hozhatnak javulást.